اورژانس خصوصی

درسال ۱۳۵۲ در اثرفرو ریختن سالن انتظار فرودگاه مهر آباد و کشته ومجروح شدن تعدادی از هم وطنان دولت برآن شد که در ایران نیاز به یک سیستم حمل بیمار بصورت پیش بیمارستانی همانند کشورهای پیشرفته می‌باشد و یکسال بعداز این حادثه تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی در ایران بصورت رسمی کلید خورد و تا به امروز پیشرفت‌های بی‌شماری داشته است.

این مقدمه برای این مطرح شد که اهمیت موضوع اورژانس‌های پیش بیمارستانی وجوامع امروزی خدمات درمانی خصوصی که بصورت عمومی  خدمات درمانی را ارائه نمی‌دهند و جزء لاینفک کلان شهرهای بزرگی از جمله تهران می‌باشد .

یکی از مهمترین خدمات درمانی که مردم با خواست خود انتخاب می‌کنند، اورژانس خصوصی می‌باشد که در این مقاله می‌خواهیم به وظایف و مسئولیت‌های این اورژانس‌های خصوصی بیشتر بپردازیم.

اورژانس خصوصی مجموعه‌ای است که مجوزهای لازم را از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می‌گیرد و خیلی از نهادهای نظارتی کشور مانند بهداشت و اماکن و پلیس راهور باید اجازه صدور این مجوز را دهند و در نهایت بازرسی زیر نظر سازمان اورژانس کشور می‌باشد با هماهنگی و اجازه از همه این نهادها‌ می‌توان مجوز فعالیت در بخش اورژانس خصوصی را در شهرهای مربوط دریافت کرد.

در ادامه به پرسش‌های عزیزان دراین رابطه می‌پردازیم.

وظیفه اورژانس خصوصی چیست؟

۱- اورژانس خصوصی در مواردی که بیمار بیمارستان هدف خود را میخواهد انتخاب نماید خارج از وظایف اورژانس کشور می‌باشد طی تماس بیماران اعزام می‌گردد.

۲- از وظایف دیگر مرکز اورژانس خصوصی جابجایی بیماران جهت خدماتی مثل ویزیت پزشک، تزریق واکسن کرونا، معاینات بالینی در مراکز درمانی دولتی وخصوصی وجابجایی بیماران از بیمارستان به منزل.

خودروهای اورژانس خصوصی استاندارهای لازم را دارا می‌باشد؟

درکشور بنا به استاندارهای لازم فقط چند شرکت اجازه تجهیزات خودروی آمبولانس را دارند و کارت وسند این خودرها آمبولانس می‌باشد وبازرس اوژانس کشور ونهادهای مانند پلیس راهور ناجا ونهادهای امنیتی اجازه تردد خودروهای آمبولانس بدون مجوز را تحت هیچ شرایطی نمی‌دهند.

وسایل و تجهیزات اورژانس خصوصی چگونه است؟

کارتکس معاینه فنی از طرف دانشگاههای تابعه برای اورژانس خصوصی صادر می‌گردد که بنا به تیپ A و B این کارتکس صادره شده و کلیه تجهیزات آمبولانس خصوصی لازم را چک و باید داخل کابین موجود باشد. تیپ B نوعی آمبولانس هستند که اصطلاحا آمبولانس ICU نامیده می‌شود این دسته ازاورژانس های خصوصی می‌توانند بیماران با وخامت حال بد را جابجا کنند و از جمله دستگاه‌های لازم در این تیپ آمبولانس ونتیلاتور (تنفسی مصنوعی)،مانیتور،دی سی شوک می‌باشد .نحوه عملکرد و کالیبره شدن این دستگاه‌ها داخل آمبولانس خیلی مهم می‌باشد زیرا با کوچکترین ایراد این دستگاه‌‍‌ها جان بیمار به خطر می‌افتد.

هزینه اورژانس خصوصی چقدر است؟

تعرفه وزارت بهداشت برای آمبولانس حمل بیمار در کلان شهری مثل تهران برای یک مسیر یک طرفه مبلغ ۵۵۰ هزار تومان می‌باشد در این تعرفه کوتاهی و طولانی بودن مسیر در شهر لحاظ نشده و اگر برای بیمار برحسب نیاز و یا درخواست خود از خدماتی مانند پتو و ملحفه یکبار مصرف ویا دستگاه‌های خاص و… استفاده شود به این هزینه اضافه خواهد شد.

آیا اورژانس خصوصی پزشک دارند؟

مسئول فنی آمبولانس خصوصی در شیفت‌های صبح وشب و بصورت شبانه روزی مسئولیت این مراکز را به عهده دارند و همیشه در حال پایش این عملیات هستند و نظارت دقیق به وظایف محوله توسط پرستار و راننده دارند و در خیلی از ماموریت‌ها پرستاران با کسب اجازه و مشورت با مسئولین فنی خدمات در مانی بیماران را به انجام می‌رسانند.

حال آنکه وضعیت درمانی وو خامت حال عده ای از بیماران به گونه ای هست که هم نیاز به آمبولانس ICU دارند وهم باید یک پزشک همراه پرستار و راننده، بیمار را همراهی کنند که در صورت نیاز بیمار از خدمات پزشکی و پرستاری برخوردار شود.

همراهی پزشک همراه تیم درمانی  آمبولانس خصوصی یکی از خدمات این مراکز می‌باشد.

یکی از دغدغه همراهان این می‌باشد با توجه به اینکه شناخت کافی از تیم درمانی وخدمات آمبولانس خصوصی ندارند آیا میتوانند اعتماد کنند جهت انتقال بیمار از این سیستم کمک بگیرند که باید گفت خیلی از مراکز آمبولانس خصوصی از نظر نوع کار در جایگاه خوبی قرار دارند وتعداد کمی اورژانس خصوصی در تهران داریم که سطح پایین هستند ودر جایگاهی نیستند که بیماران بدحال ودچار کاهش هوشیاری را به این ماکز جابجا کرد.

ریاست محترم اورژانس کشور به همراه تیم بازرسی برای این موضوع دو نوع آمبولانس معرفی کرده است که مراکزی که آمبولانس‌های به روزتر وتجهیزات بهتری دارند بتوان به جابجای بهتر عمل  نمایند.

آمبولانس تیپ A که اکثرا برای جابجایی بیمارانی که مشکل چندانی نداشته باشندویا ترخیص استفاده می‌شوند.وآمبولانس تیپ B که باید حتما به روز باشند از لحاظ مدل وکیله تجهیزات ICU  و CCU  را داشته باشند. که همراهان بیمار از روی این دونوع آمبولانس بهتر میتوانند انتخاب نمایندودر نهایت این کار هم مثل  همه بیزینس‌های سراسر دنیا رقابتی می‌باشد وشرکت هایی که عملکرد بهتری دارند در آمد بیشتری دارند.

در اینجا اشاره به شرکت ستایش سلامت کیان یکی از معتبرترین مراکز آمبولانس خصوصی می‌نمایم این  شرکت با دارا بودن بیش از ۱۰ دستگاه آمبولانس  وقرار داد با مجموعه ای حدود ۳۰ بیمارستان در سطح شهر تهران و نهادهای مختلف طی سالیان سعی در بهتر شدن عملکرد خود نموده است و در آخرین قدم به جهت ارائه بهتر سرویس دیسپچ شماهر ۴ رقمی کشوری خود که نیاز به پیش شماره نمی‌باشد حتی با موبایل ۱۶۹۴ را در اختیار هم وطنان عزیز گذاشته است .

طی تماس با این مرکز این شرکت خدمات  جی پی اس همراه بیمار را راه اندازی کرده است که طی وارد کردن یک پیام سایت مربوط ،همراه بیمار موقعیت دقیق آمبولانس را می‌توانند را مشاهده کند. یکی از مهمترین موضوعات که در آمبولانس خصوصی ستایش توسط تیم ومدیریت مجموعه همیشه دنبال می‌شود اهمیت به آرامش همراهان بیمار حین این مشکلات می‌باشد وکلیه تلاش خود رادر جهت کم کردن استرس این عزیزان بکار گرفته است .

با توجه به اینکه آمبولانس خصوصی به سامانه دولتی یا ۱۱۵ وابستگی ندارد، بیماران را اولویت بندی نکرده و به جای رسیدگی به بدحالترین آنان، به هر فردی که از ایشان کمک بخواهد ولو اینکه صدمه یا عارضه ای وجود نداشته و وجود تیم پزشکی جنبه ای پیشگیرانه داشته باشد رسیدگی می کنند .

مرکز آمبولانس ستایش امداد با قرار گیری در کلیه مناطق تهران آماده ارائه خدمت به هموطنانی است که به هر دلیل نیاز به آمبولانس یا تیمی پزشکی را در کنار خود حس کرده در پی بهره مندی از خدمات آن هستند.

مرکز آمبولانس ستایش امداد به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته آماده ارائه انواع خدمات حمل و نقل بیمار خدمات پرستاری و پزشکی در محل شما به صورت اختصاصی با پیشرفته ترین امکانات روز می باشد. امید است زحمات تیم این شرکت مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

فهرست