هاری

هاری
هاری

بیماری هاری ویروسی و بسیار کشنده است که در نتیجه حمله ویروس به سیستم عصبی و ملتهب کردن مغز به بدن انسان آسیب می رساند، مرگ در این صورت قطعی است به حدی که در طول تاریخ فقط سه انسان از هاری نجات پیدا کرده اند.
همانطور که میدانید هاری از طریق بزاق دهان حیوان آلوده و محل گاز گرفتگی یا خراشیدگی به بدن راه پیدا می کند.
نکته جالب این است که این ویروس تنها در بدن پستانداران خون گرم(پستاندارانی که در تمام فصول سال دمای بدنشان ثابت است و با مصرف انرژی دمای بدن خود را ثابت نگه می دارند.) اثر می کند یعنی در پرندگان،خزندگان،دوزیستان،ماهی ها اثری از آن نیست و در بدن حیوانات اهلی مثل سگ و گربه ،گاو ، گوسفند الاغ ،شتر و خفاش ها ،راسوها،میمون ها،گرگ ها، خرس ها ، روباه ها ویروس هاری اثرگذار است.
در کل دنیا بیش از ۹۹ درصد موارد هاری در انسان از طریق سگ منتقل می شود و در قاره آمریکا اکثر موارد هاری از طریق خفاش بروز پیدا کرده است در سوئیس هم بیشتر هاری و گاز گرفتگی از طریق روباه منتشر می شد که دانشمندان با کار گذاشتن واکسن هاری در سر پرندگان مرده و رها کردن در کوه های آلپ و خوردن پرندگان از طریق روباه باعث ریشه کن شدن این بیماری شدند.
اکثر مبتلایان کودکان زیر ۱۵ سال هستند که بعلت عدم آگاهی و بدون ترس به حیوان آلوده نزدیک شده اند.

این بیماری از انسان به انسان در اثر تماس فیزیکی و ارتباط عادی منتقل نمی شود مگر اینکه مایعات و ترشحات فرد آلوده وارد بدن شخص دیگر شود با رابطه جنسی یا پیوند اعضا و انتقال خون یا از طریق خراش پوست از شخص آلوده وارد بدن فرد دیگر شود.
واکسن هاری برای افرادیکه کار مطالعات یا تحقیقاتی روی حیوانات یا افرادی که در کشتارگاه یا در غار کار می کنند یا هر شغل دیگری که ممکن است مورد گازگرفتگی واقع شوند ،تزریق می گردد.برای پیش گیری در این افراد واکسن در دو نوبت به نسبت آنتی بادی اندازه گیری شده تزریق می گرددو اصولا این فاصله تزریق اول تا دوم برای یادآوری هفت روزه است.
درایران استان های گلستان،اردبیل و چهارمحال بختیاری بالاترین میزان گزیدگی در کشور را دارند.

اقدامات پس از گزیدگی:
 • شست و شوی فوری و عمیق جای زخم با آب و صابون به مدت ۵ الی ۱۵ دقیقه
 • شست و شو با الکل و بتادین بصورت عمقی
 • بخیه نزدن محل گزیدگی
 • مراجعه فوری به مراکز درمان پیشگیری از هاری

تزریق واکسن و سرم ضدهاری طبق دستورالعمل کشوری پنج نوبت به این صورت است:
همان دقایق ابتلای گزیدگی ،روز سوم ، روز هفتم ، روز چهاردهم ، روز سی ام )اگر حیوانی که شخص را گاز گرفته تحت مراقبت قرار گرفت و پس از ده روز هنوز زنده بود یعنی دچار هاری نبوده و از ادامه واکسیناسیون فرد خودداری میکنیم.
هرگونه گزیدگی یا خراشیدگی توسط هر حیوانی حتی حیوان خانگی باید فورا تحت مراقبتقرار گیرد و هاری تلقی نمود تا خلاف آن ثابت شود.
داشتن سابقه واکسیناسیون حیوان خانگی مانعی برای انجام واکسیناسیون فرد نیست.
دوره نهفتگی در حیوان آلوده ۲ تا ۳ هفته یا چند ماه است و علائم آن به این صورت است که درابتدا حیوان به گوشه ای پناه میبرد و گوشه گیر شده کم کم دچار فلج اندام می شود در بیشتر مواقع مضطرب و کم کم بصورت وحشی و درنده درآمده و از دهانش کف خارج می شود و در نهایت براثر فلج دستگاه تنفسی میمیرد.

در انسان این علائم متفاوت تر است:
 • حس کسلی
 • خستگی
 • بی اشتهایی
 • تف اندازی
 • سوزش و خارش در محل گاز گرفتگی یا گزش
 • عکس العمل نشان دادن به هر عامل بیرونی مثل نور و صدا و تشنج کردن
 • خارج شدن کف از دهان
 • عطش فراوان
 • درنهایت براثر انقباضات عضله قلب و دستگاه تنفسی فوت می کند.
منبع :
نوشته‌های پیشین
سرخک
نوشته‌ی بعدی
انسداد روده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست