۱۱بیماری خاموش که ممکن است مبتلا باشید اما ندانید

آیا می‌دانید چرا به این بیماری‌ ها خاموش گفته می‌شود؟ زیرا آنها شما را از درون می‌خورند بدون اینکه خودتان بدانید. اگر مراقب سلامتی خود نباشید، ممکن است دچار یک وضعیت بسیار جدی شوید تا این حد که نیاز باشد با آمبولانس خصوصی شما را به بیمارستان انتقال دهند.پس لازم است که بیشتر مراقب خود باشید. در این مقاله شما را با ۱۱ بیماری خاموش که باید آنها را بشناسید بیشتر آشنا خواهیم کرد.

وقتی به بیماری فکر می‌کنیم، غالباً تصور می‌کنیم که باید یک سری علائم را در بدنمان مشاهده کنیم. ما تصور می‌کنیم که در جایی از بدن درد خواهیم داشت، سرگیجه خواهیم گرفت یا مشکلات معده را تجربه خواهیم کرد. اما تعدادی بیماری خاموش وجود دارد که می‌توانند پنهان بماند و زمانی شناسایی می‌‎شوند که آسیب واقعی به بدن وارد کرده‌اند.

بیماری های خاموش :

۱- فشار خون

فشار خون یا فشار خون بالا، شوم به عنوان «قاتل خاموش» شناخته می‌شود زیرا اولین علامت فشار خون بالا اغلب سکته یا حمله قلبی است. فشار خون به طور طبیعی در طول روز متفاوت است، اما وقتی که بالا بماند و در اندازه‌گیری‌های پی درپی بیش از ۱۴۰/۹۰ باشد، می تواند به رگ‌های خونی کوچک در مغز، قلب و کلیه‌ها آسیب برساند.

این بیماری حدود ۳۰ درصد از جمعیت را درگیر می‌کند و می‌تواند منجر به عوارض مرگباری شود. به همین دلایل، گروه ویژه خدمات پیشگیری ایالات متحده (USPSTF) غربالگری فشار خون بالا را درجه «A» تشخیص می‌دهد. آنها توصیه می‌کنند که غربالگری هر ساله برای افراد در معرض خطر بالا و هر سه تا پنج سال برای افراد در معرض خطر پایین‌تر انجام شود.

 •       فشار خون بالا یعنی فشار خونی که به ۱۴۰/۹۰ میلی‌متر جیوه یا بالاتر می‌رسد. این بیمار، «فشار خون» نیز نامیده می‌شود.
 •       بر اساس مطالعات، نزدیک به ۷۰ میلیون بزرگسال آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند.
 •       دلیل ابتلا به این بیماری سیگار کشیدن، استرس، نوشیدن بیش از حد الکل و مصرف زیاد نمک است.
 •       جدا از آن، مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری، تسکین دهنده‌ی درد، بیماری‌های غدد فوق کلیوی، عوامل ژنتیکی و بیماری‌های کلیوی نیز در این بیماری نقش دارند.
 •       فهمیدن اینکه کسی به این بیماری مبتلا است یا خیر دشوار است زیرا علائم قابل‌توجهی برای فشار خون وجود ندارد. اما برخی علائم مانند تنگی نفس، سردرد یا خونریزی از بینی که ناشی از فشار خون بالا هستند مشاهده می‌شوند.
 •       کنترل فشار خون ضروری است زیرا در غیر این صورت ممکن است منجر به بیماری قلبی یا حتی سکته شود. برای شناسایی این بیماری لازم است که فشار خون به طور منظم اندازه‌گیری شود. اگر فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی‌متر جیوه یا بیشتر از آن باشد، باید با پزشک خود مشورت کنید.

۲- دیابت

همه‌ی ما در مورد آن شنیده‌ایم، اما خیلی کم می‌دانیم که دقیقاً چیست. دو نوع دیابت وجود دارد: نوع ۱ و نوع ۲. در دیابت نوع ۱، بدن قادر به ساختن انسولین نیست. دیابت نوع ۲ یک اختلال متابولیکی است و بدن شما قادر به تولید انسولین کافی نیست یا نمی‌تواند آن را به درستی مصرف کند.

 •       دیابت به عنوان یک بیماری قاتل خاموش در نظر گرفته می‌شود. تاری دید، زخم‌هایی با بهبودی آهسته، تکرر ادرار و کاهش وزن از رایج‌ترین علائم این بیماری هستند.
 •       اگرچه علت دقیق دیابت هنوز فاش نشده است، اما موارد بسیاری منجر به این بیماری قاتل خاموش می‌شوند، مانند رژیم غذایی نامناسب، ژنتیک، چاقی و ورزش نکردن.
 •       در صورت مشاهده‌ی علائم، به پزشک مراجعه کنید. با مصرف انسولین و سایر داروها می‌توان این بیماری را کنترل کرد.

دیابت نوع ۲

دیابت بیماری است که با افزایش سطح قند خون تشخیص داده می‌شود. دیابت نوع ۱ به دلیل کمبود انسولین ایجاد می‌شود که به طور معمول قند را از جریان خون خارج کرده و وارد سلول‌ها می‌کند و با علائم ناگهانی و شدید همراه است. دیابت نوع ۲ به دلیل ناتوانی سلول‌های بدن در گرفتن قند خون ایجاد می‌شود، حتی در صورت وجود انسولین فراوان. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ معمولاً با گذشت زمان به آهستگی به این بیماری مبتلا می‌شوند و ممکن است علائم آن چنان خفیف باشد که به آن بی‌توجهی شود.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در معرض سکته مغزی، حمله قلبی، بیماری کلیوی، عفونت و کوری قرار دارند. آسیب به عصب‌های کوچک مانند پاها می‌تواند منجر به عفونت‌های جدی و حتی نیاز به قطع پا شود. دیابت یک بیماری خطرناک است، اما افراد اغلب سال‌ها آن را بدون درمان رها می‌کنند زیرا «احساس بیماری ندارند».

از آنجا که دیابت نوع ۲ اغلب با اضافه وزن بدن همراه است،USPSTF  توصیه می‌کند که افراد ۴۰ تا ۷۰ ساله که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، غربالگری شوند. اگر علاوه بر اضافه وزن، عوامل خطر دیگری نیز وجود داشته باشد، باید غربالگری زودهنگام انجام شود.

غربالگری دیابت بسیار کم خطر است. این غربالگری شامل یک آزمایش خون ساده برای هموگلوبین A1c جهت بررسی سطح قند خون در چند ماه گذشته است. بهترین شواهد نشان می‌دهد که غربالگری هر سه سال کافی است.

۳- هپاتیت سی

این بیماری مختص کسانی است که پس از جنگ جهانی دوم در هانت کانتی متولد شده‌اند. هپاتیت سی ویروسی است که کبد را آلوده می‌کند و می‌تواند برای سال‌ها یا حتی دهه‌ها خاموش بماند. برخی از افرادِ آلوده هرگز به بیماری مبتلا نمی‌شوند. اما اگر بیمار شوند، این بیماری کاملاً شدید خواهد بود – سیروز کبدی و سرطان کبد.

سال‌های اوج انتقال هپاتیت سی از دهه ۶۰ به دهه ۸۰ بود. به همین دلیل این یک نگرانی برای کسانی است که بعد از جنگ جهانی دوم متولد شده‌اند. و قبل از اینکه فکر کنید این مسئله برای شما صدق نمی‌کند، بسیاری از افراد آلوده به ویروس سابقه‌ای ندارند که نشان دهد خطر ابتلا به این بیماری در آنها وجود دارد.

در سال ۲۰۱۰، توانایی ما برای آزمایش هپاتیت سی بهبود یافت. سپس در سال ۲۰۱۳، درمان‌های جدید موثرتری در دسترس قرار گرفت. ما می‌توانیم کارهای زیادی برای درمان هپاتیت سی انجام دهیم و از عوارض آن جلوگیری کنیم. این امر حتی چند سال پیش امکانپذیر نبود.

اگر بین سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۶۵ متولد شده‌اید، مراکز کنترل بیماری توصیه می‌کنند که یک بار آزمایش بدهید. یک آزمایش خون می‌تواند آنتی بادی برای این بیماری را بررسی کند. اگر این آزمایش مثبت باشد، آزمایش خون دوم برای تأیید وجود بیماری مورد نیاز است. خبر خوب این است که به محض منفی بودنِ آزمایش، دیگر نیازی به غربالگری برای هپاتیت سی نخواهید داشت.

۴- آپنه انسدادی خواب

آپنه انسدادی خواب نیز در لیست ۱۰ بیماری قاتل خاموش ذکر شده است. این بیماری یک عامل خطر برای مرگ ناگهانی در هنگام خواب یا سکته ایجاد می‌کند. در صورت ابتلا به وزن زیاد، گلو در هنگام خواب دچار انسداد می‌شود.

۵- سرطان پوست

این بیماری بسیار آهسته ایجاد می‌شود و در لایه‌های بالایی پوست شما رخ می‌دهد. این بیماری به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش ایجاد می‌شود. و به همین دلیل است که لازم است از تماس مستقیم با آفتاب جلوگیری شود. قبل از قدم زدن، باید از کرم با کیفیت استفاده کنید. وجود یک بخشِ پوسته پوسته یا توده قرمز بر روی پوست که به راحتی بهبود پیدا نمی‌کند منجر به سرطان پوست می‌شود.

۶- بیماری کبد چرب

این یکی دیگر از بیماری‌های قاتل خاموش در این لیست است. ابتلا به بیماری کبد چرب به این معنی است که کبد در تجزیه‌ی چربی‌هایی که در بافت کبد ایجاد می‌شوند مشکل دارد.

 •       دو نوع بیماری کبد چرب وجود دارد: بیماری کبد الکلی و بیماری کبد چرب غیرالکلی.
 •       مصرف زیاد الکل منجر به بیماری کبد الکلی می‌شود، در حالی که هنوز علت بیماری غیر الکلی مشخص نشده است.
 •       اگر بای پس معده، کلسترول بالا، آپنه خواب، چاقی، دیابت نوع ۲، غده هیپوفیز کم کار و تیروئید کم کار داشته باشید، احتمال ابتلا به این بیماری افزایش می‌یابد.
 •       این بیماری در مراحل اولیه با کمک آزمایش خون یا سونوگرافی قابل‌تشخیص است.

۷- پوکی استخوان

این یک بیماری استخوانی است که نقش مهمی در شکننده و لاغر شدن استخوان‌ها دارد. هیچ علائمی برای تشخیص در مراحل اولیه وجود ندارد.

 •       این بیماری می‌تواند در هر سنی رخ دهد.
 •       کمردرد، حالت خمیده و شکستگی استخوان از علائم این بیماری است. این بیماری می‌تواند ناشی از داشتن سابقه خانوادگی، رژیم غذایی نامناسب، کمبود ورزش و استعمال دخانیات باشد.
 •       برای دور ماندن از این مشکل، باید به طور منظم ورزش کنید، رژیم غذایی سالم داشته باشید و الکل مصرف نکنید و از استعمال سیگار نیز خودداری کنید.

۸- سرطان ریه

این بیماری مربوط به ریه است که می‌تواند در زنان و مردان رخ دهد. اگر کسی به این بیماری مبتلا شود، ممکن است بیش از پنج سال زنده نماند. تشخیص در مراحل اولیه می‌تواند زندگی فرد را نجات دهد.

۹- سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ هزار نفر را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار داده است. این بیماری نوعی تومور است که در ابتدا کوچک است.

 •       بیشتر این پولیپ‌ها غیرسرطانی هستند اما در صورت عدم درمان یا نادیده گرفتن، برخی از آنها به سرطان تبدیل می‌شوند.
 •       اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قابل درمان است.
 •       برای دور ماندن از این مشکل، باید در مورد بدن خود آگاهی داشته باشید.
 •       خون در مدفوع، گازهای غیرمعمول، شمارش خون کم، کاهش وزن غیرقابل توجیه و یبوست از عمده علائم مرتبط با سرطان روده بزرگ هستند.

۱۰- سرطان پستان

موارد سرطان پستان روز به روز در حال افزایش است. اگر سرطان پستان به طور دقیق درمان نشود، می‌تواند کشنده باشد. سرطان پستان یکی از مهمترین قاتلین سرطانی در زنان است. در سرطان پستان، سلول‌ها شروع به تکثیر می‌کنند و سپس به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابند.

۱۱- بیماری عروق کرونر (CAD)

این یکی از بیماری‌های قاتل است که بر قلب تأثیر می‌گذارد. در این بیماری، پلاک‌ها در دیواره‌ی رگ‌ها جمع می‌شوند.

 •       داشتن پلاک منظم در دیواره‌ی رگ‌ها باعث باریک شدن رگ‌ها شده و جریان خون طبیعی را سخت می‌کند.
 •       ممکن است باعث انسداد کامل جریان خون شود که منجر به نارسایی قلبی می‌شود.
 •       علت این بیماری می‌تواند سابقه خانوادگیِ بیماری قلبی، سیگار کشیدن، اجتناب از فعالیت بدنی و اضافه وزن باشد.

 

به پزشک مراجعه کنید

پزشک شما همه چیز را در مورد این بیماری‌های خاموش اما کشنده می‌داند. اما اگر هر چند وقت یک بار به پزشک مراجعه نکنید، نمی‌تواند شما را از این نظر آزمایش کند! این یکی از دلایل مهمی است که باید به طور منظم به پزشک مراجعه کنید، حتی اگر احساس بیماری نداشته باشید. یک ساعت حضور در مطب پزشک می‌تواند یک عمر آرامش خاطر را فراهم کند.

 

 

منبع :
نوشته‌های پیشین
لیزیک
نوشته‌ی بعدی
علائم افسردگی در کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست